Koncert fortepianowy g-moll

koncert_g_moll

Koncert fortepianowy g-moll skomponowany przez Andrzeja Jagodzińskiego to unikalne dzieło o budowie trzyczęściowego koncertu klasycznego z tradycyjną obsadą orkiestry symfonicznej i udziałem trio jazzowego w składzie: fortepian, kontrabas i perkusja.

Wyjątkowa jest tutaj rola fortepianu jazzowego jako instrumentu wiodącego. Kompozycja ta jest zwieńczeniem dotychczasowej, ponad 30-letniej twórczości Andrzeja Jagodzińskiego jako kompozytora i aranżera.

Doświadczenie zdobyte we współpracy z orkiestrami i w pracy z własnym zespołem wykorzystał on do stworzenia Koncertu, w którym wykonuje partię fortepianu. Kompozycja jest wypadkową wieloletnich artystycznych działań związanych z twórczością Fryderyka Chopina. Andrzej Jagodziński opracował dziesiątki utworów tego wybitnego kompozytora, które wraz ze swoim Trio nagrał na kilku płytach.
W 2010 roku został wydany dwupłytowy album „CHOPIN. Les brillantes”, a także płyta z opracowaniem „SONATY B-MOLL” Fryderyka Chopina. Andrzej Jagodziński podjął się tutaj ogromnego wyzwania, dokonując przekładu klasycznego utworu na język jazzu.
Również jego Koncert Fortepianowy to udana próba pogodzenia dwóch światów i stylów muzycznych, doskonałe połączenie elementów muzyki klasycznej (obsada symfoniczna, klasyczna forma) i jazzowej (harmonia, improwizacja,trio jazzowe).
Koncert Fortepianowy g-moll, powstał z okazji 20-lecia istnienia zespołu Andrzej Jagodziński Trio. Jubileusz obchodzony uroczyście w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie zbiegł się w czasie z 60.urodzinami założyciela zespołu – Andrzeja Jagodzińskiego oraz 70.urodzinami perkusisty – Czesława „Małego” Bartkowskiego.

Andrzej Jagodziński – fortepian
Adam Cegielski – kontrabas
Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja

Orkiestra Filharmonii Narodowej
Wojciech Zieliński – dyrygent

Nagranie Orkiestry Filharmonii Narodowej: CD-ACCORD – Aleksandra Nagórko, Joanna Popowicz
Nagranie Andrzej Jagodziński Trio oraz harfy: Studio Realizacji Myśli Twórczych, 2013 r.
Reżyser nagrania, miks i mastering: Piotr Semczuk
Fotografie i projekt okładki: Lechosław Carnelli
Wydawca: Studio Realizacji Myśli Twórczych

Płyta dostępna w sklepie internetowym – www.studiormt.net


Część 1. – Allegro maestoso


Część 2. – Romanza


Część 3. – Allegro, Vivace presto