Muzyka Polska

Okładka płyty Muzyka Polska

Trio Andrzeja Jagodzińskiego nie ustaje w poszukiwaniach twórczych. Projekt MUZYKA POLSKA poświęcony najpiękniejszym utworom muzyki polskich kompozytorów przetworzonej przez wrażliwość jazzmanów – Andrzeja i Grażyny i zaaranżowanej na trio jazzowe, orkiestrę smyczkową i solistów. W nagraniu płyty oprócz Trio Andrzeja Jagodzińskiego udział wzięli: Grażyna Auguścik (śpiew), Jadwiga Kotnowska (flet), Anna Sikorzak-Olek (harfa) oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.
Na płycie znalazły się m. in. wirtuozowsko zagrane tematy „W murowanej piwnicy”, „Oberek” a także nostalgiczne „Matulu moja”, czy poruszający „Krywań”.

Pohdan Pociej o płycie napisał:
„Ta płyta powstała w efekcie wielorakiej syntezy: improwizacji jazzowej (na temat) z muzyką komponowaną, tria jazzowego z zespołem orkiestrowym, swingującego śpiewu z grą instrumentów, „symfoniczności” z „koncertowaniem”, tradycyjnych rytmów polskich (kujawiak, mazurek, oberek, zbójnicki) z rytmami jazzowymi.
Synteza to oryginalna, atrakcyjna, ekscytująca; kreowana przez naszych czołowych artystów! Puls, ruch, rytm jazzu jest jej motorem, jazzowa wariacyjność – jej sednem. Wszechobecny puls jazzu ożywia sferę polskich rytmów tradycyjnych. „Ujazzowiony” w ten sposób folklor – w swoich melodiach traktowanych jak jazzowe standardy – lśni nowym blaskiem.
Mnie tu szczególnie frapuje bogactwo języka brzmieniowego, harmonicznego – z szeroką paletą środków: od tonalności tradycyjnej po atonalność i dodekafonię – oraz, idąca z tym w parze, kunsztowność struktur, bogactwo faktur: polifonia, polifonizacja, kontrapunktyka, ruchliwa wielobarwność przestrzeni dźwiękowej, doskonale zorganizowanej, trzymanej w ryzach dyscypliny formy: każdy utwór, natchniony duchem improwizacji, stanowi sam w sobie odrębną kompozycję.
Ta płyta daje również do myślenia, skłania do refleksji na temat pierwiastka czy stylu polskiego w jazzie współczesnym. A patronuje jej z odległości dwu wieków… Fryderyk Chopin swoją Fantazją na tematy polskie…”

Andrzej Jagodziński – fortepian
Adam Cegielski – kontrabas
Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja

Grażyna Auguścik – śpiew
Jadwiga Kotnowska – flet
Anna Sikorzak-Olek – harfa
AUKSO Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Marka Mosia

Płyta dostępna w sklepie internetowym – www.studiormt.net

1. Matulu moja

2. W murowanej piwnicy

3. Krywań

4. Svantetic

5. W olszynie

6. Kujawiak

7. Oberek